U 21. stoljeću nezamislivo je ignorirati činjenicu da je film jedna od najutjecajnijih i najprodornijih umjetnosti uopće.

Uglavnom svi volimo film i obično ga vežemo uz zabavu i trenutke opuštanja. Ili možda i sami sanjamo da smo glumci ili  glumice u nekom holivudskom filmu i šećemo crvenim tepihom nekog slavnog festivala.  Prepoznajemo u svojoj svakodnevici i neke ikone filma Chaplina, Monroe, možda i Hitchcocka. Sve manje J. Waynea, C. Eastwooda ili J. Forda ili nekog drugog velikana ili velikanku filmske čarolije.

Da, film je čarolija. Spoj svih umjetnosti. Spoj slike, pokreta, govora, kostima, arhitekture, glazbe, fotografije, umijeća pričanja priče i zato nam je toliko privlačan jer u svojoj sinergiji univerzalan.

U našoj školi to znamo već 16 godina i nudimo pregled najznačajnijih pravaca i redatelja filmske umjetnosti, a možemo se pohvaliti i činjenicom da je ove godine 2020. svega 8 škola u Republici Hrvatskoj nudilo neki od filmskih programa.

Čitavo vrijeme postojanja fakultativnog predmeta Filmska umjetnost nastojimo napraviti vezu između mladog potencijalnog gledatelja i filma. Želja nam je odgojiti kvalitetnog gledatelja i ljubitelja filma kao umjetničkog djela. Učimo ga i ponašanju pri gledanju filma, o potrebi da se prouči odjava u filmu i osvijesti koliko je ljudi potrebno da bi se napravilo neko filmsko djelo. Učimo i osnove filmskih izražajnih sredstava, no prije svega postavljamo udice za osjećaj prema filmu. Udice za prepoznavanje kvalitetne filmske priče, živopisne i duboke glume, stila koji je originalan i ujedno sjajan u svim aspektima.

Otvaramo vrata mladom čovjeku da upozna početke filma, nijemi film, talijanski neorealizam, francuski novi val, svijet Kurosawe, majstorstvo Alfreda Hitchcocka, bisere španjolskog, mađarskog, iranskog i češkog filma, hrvatski film (posebice suvremeni), regionalne klasike, kultne filmove poput Kose, Apokalipse danas i dr.

Nudimo znanje, estetsko iskustvo, mogućnost istraživanja i razvoja vlastitog ukusa i stila i nepretenciozno izgrađujemo obrazovanje mladog čovjeka.

Održali smo se dugo jer nijedne godine interes učenika nije pao i nastavu smo osmišljavali u dva ciklusa (skupina 1. I 2. razreda i skupina 3. I 4. razreda).

Surađujemo i s varaždinskim Kinom Gaj koji nam je ove godine i omogućio samostalno gledanje nagrađivanog filma Dnevnika Diane Budisavljević koji je ujedno bio i dio priprema za terensku nastavu vezanu uz temu holokausta.

Neki naši učenici završili su tako i Školu medijske kulture Ante Peterlić koja se zadnjih godina događa baš u našem gradu i nadamo se da će tu i ostati i tako, uz nas, biti još jedna nadogradnja uvođenja mladih ljudi u umjetnost filma.

„Znaš što je tvoj problem, to je da nisi pogledao dovoljno filmova - sve životne zagonetke su odgovorene u filmovima.(Steve Martin)“

napisala: Snježana Tramburovski, prof.
nastavnica Filmske umjetnosti

Svakako pogledajte i video zapis o Filmskoj umjetnosti kao predmetu u našoj školi.